Miłosz kiedyś napisał:
“Co do tego czy oponki sie w blotniku zmieszcza czy nie zmieszcza to szerokosc felgi gra tylko polowiczna role, najwazniejsza jest glebokosc osadzenia w feldze plaszczyzny przychodzacej na tarcze hamulcowa, tak zwany wspolczynnik ET ( z reguly wyszczegolniony na felgach) , innymi slowy moga byc takie felgi 10J ktore sie zmieszcza i takie 7J ktore beda zahaczac”
Czu ktoś, mógłby rozwinąć temat o co chodzi z ET.
Wczoraj teść założył zimówki do e32, z et 47 i kupa, został na podniśniku.
A miało być tak pięknie. Tył ok, a przód stoi.
O co chodzi ?
Tak na chłopski rozum gdy ET=0 to np. w feldze 8" to płaszczyzna mocowania felgi z piastą znajduje się dokładnie w połowie szerokości felgi. Czyli 4". Gdy ET jest ujemne płaszczyzna ta przybliża się do wewnętrznej części felgi gdy + to analogicznie w drugą stronę
“Wymiar ten mierzony jest od osi felgi do płaszczyzny styku felgi z piastą.”
jesli ktos widzi co prezentuje ten rysunek (bo ja ni cholery) to moze to pomoze http://amnet.pl/~daniel/tuning/obrazy/et2.jpg
jesli ta podpowiedz cos da, to do e23 pasuja felgi z e34.. ja mam z 540i seryjne 17’'..
Ja na przykład założyłem z tyłu felgę z ET 9,5 i oparła się o amortyzator, ponieważ jej zewnętrzny płaszcz był przysunięty zbyt bardzo do niego bo z kolei mocowanie felgi do piasty było zbyt blisko w stronę samochodu, a nie “ulicy” wsiadły 4 persony na pokład i powstał kłopot - aby rozwiązać problem założyłem (dzięki Maniusiowi oczywiście) dystanse po 25 mm na stronę, oddalając tym samym felgę od amorka - wygląda pysznie tera trze o rant błotnika, ale przy oponie tak szerokiej wszystko się może zdarzyć
czy teraz łatwiej
Oczywiście o popieprzyłem bo chciałem tak rozłożyć na czynniki pierwsze, że sam się zakręciłem Dzięki Zalew za zwrócenie uwagi Oczywiście Felga szerokości 9,5, a ET 21 z tego co pamiętam - oczywiście zmienia to trochę sens mojego postu, ale generalnie już chyba wiadomo, że ET mówi o tym, w którą stronę przesunięte jest mocowanie felgi do piasty względem jej rantów/parapetów - zewnętrzego (od “ulicy”, jak za dalego to trze o błotnik) i wewnętrznego (opiera się o amor, sprawę załatwia dystans - przy dużym trza zmienić szpilki)
Sam dowiedziałem się wszystkiego dopiero jak zacząłem mieć z tym problemy u siebie