Kto ma największe?! ![]()
Jakie macie rozmiary, bo ja włąśnie obmyślam jakie by tu nabyć…tzn wzór będzie klasyczny , tylko rozmiarowo się wacham…
ja mam 15 ale wbrew trendom zamierzam mieć 14. Jedyny słuszny rozmiar ![]()
16 - ale tylko dlatego ze moje ulubione felgi dostalem wlasnie w takim rozmiarze, jak bym trafil na 17 jako ten model to jezdzilbym na 17, wieksze mi juz do E24 nie pasuja, widzialem w Niemczech E24 na 20 calowych Alpinach i wbrew zdaniu wiekszosci ogladajacych uwazalem ze wyglada to fatalnie.
teraz mam 14´ BBS-y ale bede miala takie same tylko 16´-tki…
235/45/17 (HR) ale trx były dużo bardziej komfortowe i na nich przynajmniej nie tańczyłem w koleinach (220/55/390) ale myśle o alpinkach 18, tyle że oponki pewnie w cenie trx ![]()
ja mam 17 225\35 przód i tył 235\35 ale chciałbym większe może 18 19 tylko z rantem koniecznie
wg mnie optymalne na e24 są 16’ - komfort i wygląd - a jęsli chodzi o wygląd to 17’. I nic więcej bo na naszych polskich drogach żal na większych jeździć : tu jest filmik poglądowy http://video.google.com/videoplay?docid=-826644167636607691 ![]()
8,5x17 - 215/45-17
9,5x17 - 245/40-17
Polecam to rowiazanie.
Przod nie “ciagnie” po koleinach, a tyl przenosi po winklach
Sprawdzone
a ja sie kcialam zapytac, jakie opony mozna zalozyc do 17`stek BBS-wo 8,5 - ET 20 ??? wertuje forum i jak jestem ciemna, tak jestem dalej ![]()
to chyba Rafał odpowie najlepiej ![]()
ja tylko dodam, że mam 235 przód, a tył 265, ale mocno się nad zwężeniem zastanawiam ![]()
a nad Toba opisalem swoje 17" ![]()
To moze tak, zeby wyczerpac temat 17" (Macias juz wie
)
Kierujac sie przeliczaniem arytmetycznym srednic kol (nasze wyjscie to 205/70-14) nalezy montowac 235/45-17, jednak glowna dana przyjmowana w fazie projektowania ukladu napedowego jest tkz. promien dynamiczny (odleglosc od osi kola do podloza - miejsce ugiecia opony), ktory przy wspomnianym wymiarze 205/70-14 znacznie odbiega (jest mniejszy) od obliczanego. Do tego polecam uwzglednienie jakosci drog po jakich sam. jezdzi - w moim przypadku wiekszosc jest “wyposazona” w koleiny
i lozyska dostaja w d..pe.
Reasumujac, przod to 215/45-17 promien kola mniejszy o 9mm, promien dynamiczny ten sam, mozliwosc jazdy po koleinach bez zbytniego “ciagniecia” na kierownicy; tyl 245/40-17 promien kola mniejszy o 7,5mm, swietnie przenosza bunie po zakretach ![]()
Taki zestaw wymiarowy na 17" polecam
(oczywiscie majac na uwadze w/w szerokosc obreczy).
kurna nie zauwazylam postu nademna
prosze dobic mnie mydlem ![]()
dziekuje bardzo
a jak bym chciala jednen rozmiar opon na przod i tyl ? dla mnie to jest ciemna magia
ale ostatnio kazalam sobie wytlumaczyc fachowcowi z czym sie ET je ![]()
A dlaczego wyszliście od 205 a nie 195 ??
bo 205/70-14 podstawowy rozmiar opon do e24 przed i po 82’
moge z tego wyjsc ze 225/45-17 8,5 ET 13 wszystkie moge sobie zalozyc ?
a jeszcze jedno, jeszcze jedno… prosze mi wytlumaczyc co maja felgii trx-y takiego w sobie, ze mozna tylko trx-y opony nakladac ?
Nie do końca mogę się z tobą zgodzić bo nie licząc trx-ów to podstawą były 195/70/14 w 628CSi 630CS 633CSi a wersja niejako bardziej elitarna czyli 635 CSi dostała 205/70/14 ![]()
Natomiast po chwili przemyślenia, biorąc pod uwagę proporcję modeli na naszym forum w pełni zgadzam się z waszą decyzją przyjęcia 205 jako standardu. ![]()
sorki za zamieszanie
po 1982 CS/1 i CS/2 maja 205 w standarcie bez wzgledu na wersje silnikowa.
a ten skan na naszej stronie?? są tam do 628 obydwa rozmiary…
A może 195 były za dopłatą
tak jak brak spoilerów w 635 ![]()
ja bym więcej niż 16" nie założył u mnie wygląda to wmiare są wygodne w dłuższej trasie ale nie zakładaj do tego całkiem niskiego profilu 50 i wyżej.