Strona WWW

To zabieram sie za ciag dalszy… ale potrwa to dluzsza kwilke, bo jest tego troche a u mnie z czasem nie za bardzo :face_with_rolling_eyes:

Mam jeszcze super artykul z niemieckiego Auto-Motor-Sport, a raczej dwa… jeden stary o dawnej 6-tce a drugi ala porownanie nowej i starej :sunglasses: tylko narazie tego nie przerobie…

O …wa teraz się przyjzałem :laughing: Tak właśnie opuszczają e24 nasz MONSTER GARAGE :laughing: ZAJEBISTA FOTKA WUJKU DOBRA RADA :laughing:

Świetny artykuł z tego będzie. Pisze co wiem może to jakoś skleciłoby się w całość :slightly_smiling_face:

Co do ilości wyprodukowanych aut to niestety różne źródła różnie podają.

W/g innych źródeł dowiedziałem się że w 75 roku karmann zbudował 7 przedprodukcyjnych aut o oznaczeniu 630S i 10 sztuk 633S. Z kolei w 76 roku wyprodukowano już 1154 630CS i 2848 633CSi.

Od sierpnia 1977 roku produkcja została przeniesiona do BMW i zaprzestano produkcji 630CS. Całkowita liczba wyprodukowanych 630CS to zależnie od źródeł 5766 do 5763.

Teraz, jeśli by liczyć to to w/g danych od całkowitej liczny 5766 odjąć trzeba auta wyprodukowane w 76 czyli 1154 pozostaje 4612 które miały by być wyprodukowane do sierpnia 77 a więc w osiem miesięcy. Wydaje się to dość mało prawdopodobne biorąc pod uwagę fakt iż 630cs były sprzedawane do 79 roku a w bardziej popularnego modelu 633csi produkowano maksymalnie 3387 rocznie.

Podsumowując.

W roku 75 karmann wyprodukował 17 aut.
W roku 76 - 4002 szt
Do sierpnia 77 wg oficjalnych danych wyprodukowano 4612 630Cs i około 2000 633CSi a więc około 6600 aut.

Z tego wszystkiego wychodzi mętlik około 10600 aut. Inne źródła podejrzewają że produkcja 630Cs była kontynuowana w fabryce BMW a liczba wyprodukowanych aut w fabryce karmanna nie przekroczyła 2000 630CS i 4800 633CSi.

Warto zaznaczyć że 630CS było jedynym Karmannem który trafił do stanów. Dopiero po przejęciu produkcji przez BMW na rynek amerykański trafiły wersje 633CSi.

Może byśmy tak wygrzebali z dysków, półek etc, zdjęcia karmannów i zebrali to wszystko do kupy szczególnie wnętrza?

Poprawcie jeśl mam mylne lub niepewne informacje.
Pozdrawiam
radosc

To ja wtrącę swoje trzy grosze.
To co napisała Jule nie przekonuje mnie za bardzo jako poradnik kupującego (przynajmniej na razie), natomiast właśnie tak sobie wyobrażalem ten zarys historyczny i właśnie w tej kategorii bym to umieścił. Sklecić to w całość z resztą i wszystko będzie super.
karmann- żeby wykorzystać pewne i sprawdzone dane, to moim zdaniem wszystko o karmmanie to to, że wyprodukował 96114 nadwozi :slightly_smiling_face:
A w 76 do klientów poszło 4916 egzemplarzy łącznie.
Reszta moich danych nie pochodzi ze sprawdzonych źródeł i nie jestem w stanie ich obronić merytorycznie.

Trzeba to wyjaśnić :grinning: Pisze do Karmanna, a co. Jak tu by to… "W imieniu międzynarodowego stowarzsyszenia… " :wink:

Pozdrawiam
radosc

mi nie odpowiedzieli od trzech miesięcy :slightly_smiling_face: ale występowałem jako zwykły szaraczek :wink:

To byl tylko wstep :wink:

co do danych ilosciowych, to sprzeczaja sie demony hihi nie mozna okreslic dokladnej ilosci Karmann-ow, bo jak na poczatku produkcji Karmann robil caly samochow, tak pozniej robila BMW czesc roboty, ale w tym czasie Karmann zajmowal sie robota karoserii… i to juz nie byl Karmann oficjalnie, chociaz produkowany w fabryce Karmann :laughing:

Dalsza czesc bedzie wygladac tak w przyblizeniu… wkleje od Karmann-a zeby zobaczyc calosc.

Wersja pierwsza – Karmann-6

Produkowany byl od pazdziernika 1975 roku do wrzesnia 1977 roku, dokladnie 9800 sztuk.
Na europejski rynek wyszla wersja Solex – podwojny gaznik 2966ccm 185 PS i z gaznikiem wtryskowym 3188ccm 200 PS. Z zewnatrz modele te sa identyczne. Karmann-633 CSi w odroznieniu od 630 CS posiadal skorzana kierownice i wykonana w skorze galke biegow
Model ten nie posiadal centralnego zamka, tylnie szyby byly seryjnie elektrycznie otwierane, ale przednie juz byly jako dodatek. Przyciski szyb maja chromowane obwodki, tak samo jak trojkatne podstawki pod lusterka boczne (prawe lusterko bylo dodatkiem).
Seryjne fotele byly kombinacja skory z materialem, cala skorzana tapicerka byla dodatkiem.

Pierwsze samochody (do kwietnia 1977 roku) mialy spryskiwacze montowane jako male rureczki ktore wystawaly z kratek powietrznych. W pierwszym polroczu produkcji 633 CSi, byl produkowany w przeciwnienstwie do 630 CS tylko z manualna skrzynia biegow. Dach otwierany, byl wprowadzony tez pozniej. Podstawowym znakiem rozpoznawczym jest plakietka Karmann-a ktora znajduje sie na slupku przednim od strony kierowcy, a zawiera obok numeru koloru, numer karoseri.

Podstawowym wrogiem Karmann-a jest rdza, ktora przyczynila sie do tego ze 90% tych samochodow skonczylo swoj zywot na zlomie. Rdza jest obecna wszedzie i nie ma takiego miejsca w ktorym by jej nie bylo. W tamtych latach nie stosowano jeszcze fabrycznych zabezpieczen antykorozyjnych i nie tylko Karmann, ale i inne marki samochodow padly ofiara korozji.
Szczegolna uwage nalezy zwrocic na tylnie nadkola, srodek bagaznika, tylni i przedni pas, przednie blotniki, progi, drzwony amortyzatorow, falze przy blotnikach i w bagazniku.
Nie mozemy zapomniec o drzwiach i otworze dachu otwieranego, a takze wspornikach klapy przedniej i bagaznika.

Nastepnym problemem w tej generacji 6-tki, jak i modeli 88/89 r. jest to ze BMW w przeciwienstwie do innych producentow wyzszej klasy samochodow, nie jest w stanie zapewnic calej palety czesci zamiennych do starszych modeli, przy czym wnetrze cierpi na tym najwiecej.
Dlatego wnetrze auta powinno byc jak najbardziej kompletne i w jak najlepszym stanie.
Podporki lokci przy drzwiach, zaczepy tylnej polki, zaczepy schowka sa newralgicznymi punktami. Oczywiscie mozna dobrac odpowiednie rzeczy z nowszych modeli, ale nie bedzie to juz oryginalny Karmann.
Problemy przewijajace sie przez wszystkie generacje 6-tek, zostana opisane w dalszym ciagu poradnika.

Na podstawie danych technicznych z 1976 r - srednie spalanie 630 CS – 11,4 litrow, przy 633 Csi dzieki pompie wtryskowej 11 litrow na 100 km. Zalecany rodzaj benzyny 98.

Wersja druga - 6 CS

Modelowe oznaczenie „6CS” pozostalo do 1982 roku, chociaz juz w lipcu 1977 roku Karmann zajmuje sie tylko produkcja surowej karoseri, montaz auta zostal przeniesiony do nowo powstalej fabryki BMW w Dingolfing.
Nie wkleja sie juz plakietki Karmann na slupku, centralny zamek jest seryjnie i biala wskazowke predkosciomierza zamieniono na czerwona. W 630 CS tak jak w mocniejszej wersi montuje sie seryjnie skorzana kierownice i galke biegow, w obu modelach seryjnie sa tez wszystkie szyby otwierane elektrycznie, tapicerka skorzana foteli, za to tylnie podglowki wrocily na liste dodatkow. Zrezygnowano z chromowych obwodek na przelacznikach, chromowana podstawa w lusterkach bocznych montowana jest do konca 1979 roku.

W grudniu 1977 r. zaczeto produkcje 635 Csi - 3452ccm 218 PS L-Jetronic, model ten wszedl do sprzedazy na jesieni 1978. We wrzesniu 1979 roku L-Jetronic zostaje w 633 CS zastapiony nowa generacja wtrysku elektronicznego „Motronic” zwany tez DME pierwszej generacji. W 635 Csi Motronic wchodzi rok pozniej ale juz w udoskonalonej wersji DME II. W zwiazku z wprowadzeniem DME musial zostac zmieniony uklad wydechowy a co za tym idzie od 1979 roku zmienila sie konstrukcja karoserii.

W czerwcu 1979 r. Wchodzi na rynek model 628 Csi – 2788ccm 184 PS, w tym samym roku zaprzestano produkcji 630 CS. Model 628 Csi zostaje wyposazony w L-Jetronic i tak juz pozostaje do konca produkcji czyli do 1987 roku. W tym samym roku zmieniono podtrzymywanie klapy na gazowe amortyzatorki. 628 Csi i 633 Csi nie roznia sie od siebie optycznie, 635 Csi oprocz innych felg zostaje wyposazony w spoiler na tylniej klapie i duzy spoiler pod przednim zderzakiem. W roku 1978 (wrzesien) zostaje tez zmieniona forma kolumny kierowniczej z okraglej na kanciasta, a dokladnie rok pozniej zegarek analogiczny zastapiony zostaje elektronicznym wyswietlaczem.
16.548 samochodow drugiej generacji zostalo wyprodukowanych na rynek europejski, w czym 61% kupujacych zdecydowalo sie na model 635 Csi. Druga generacja 6-tki cechuje sie takimi samymi jak w Karmann-6 problemami z karoseria, czesci zamienne sa trudno dostepne ale zwazywszy ze wyprodukowano dwa razy wiecej egzemplarzy i sa mlodsze od Karmann-a, to jest wieksza szansa na znalezienie auta w dobrym stanie.

W tych samych latach BMW zmniejszyla spalanie w swoich motorach i chociaz 630 CS palilo tak jak wczesniej 11.4 l/100km, to juz 633 CSi i 635 CSi 10,0 litrow na 100 km.

BMW w roku 1980 sprecyzowalo spalanie i podzielilo na predkosci 90 i 120 km/h a takze jazda miejska. 628 Csi – 8,2 / 10,1 i 17,7 litra. Ten sam model z automatyczna skrzynia biegow – 8,8 / 11,1 i 16,8 l.
633 Csi – 8,6 / 10,3 i 16,9 – automatyk 9,2 / 11,2 i 16,3
635 Csi – 8,6 / 9,9 i 19,6 – automatyk 9,2 / 10,5 i 17, 3

cdn… jak sie wyrobie z praca :wink:

:grinning: tylko, żeby nasz serwer wytrzymał tyle wiadomości :grinning:

Wersja trzecia – 6CS/1

W roku 1982 przyszedl czas na dokladne odswiezenie Coupe, tak optycznie jak i technicznie. Podstawowa zmiana optyczna poza przednim i tylnim spoilerem jest tylni zderzak ktory zachodzi w tym modelu na tylnie nadkola. Rura wydechowa znajduje sie bardziej z prawej strony auta. Wlasciciele starszych modeli tez skorzystali z Facelift przerabiajac swoje 6-tki na optycznie nowsze, dlatego nalezy spojrzec pod maske silnika. Dzwon amortyzatora od 1982 roku zostal odwrotnie zalozony tz tak jakby w odbiciu lustrzanym, mozna to stwierdzic po rozmieszczeniu srub. Zostalo tez zmienione miejsce przymocowania Typ-plaketki, ktora do tej pory byla na gornej czesci dzwonu (skrzynka wodna) i zostaje w 82 roku umieszczona w wewnetrznej stronie blotnika przed amortyzatorem. Zmienia sie tez numeracja auta na plakietce z 7 literowo-cyfrowej na 17-sto literowo-cyfrowa kodowana forme.

W tym czasie zaprzestano produkcji modelu 633 CSi a przez zmniejszenie masy auta i zastosowanie 5 biegowej skrzyni biegow zmniejszono spalanie.
628 CSi – 6,8 / 8,8 / 14,3 automatik – 6,8 / 8,8 / 14,4
635 CSi – 7,2 / 8,8 / 15,7 automatik – 6,8 / 8,7 / 14,8 – skrzynia automatyczna w 635 CSi byla tak dobrze dobrana do motoru ze spalanie bylo na poziomie 628 CSi

Takze wnetrze samochodu zostaje poddane „renowacji”. Nowy Cockpit, deska i nowa generacja przyciskow i przelacznikow nadaje wnetrzu nowoczesny wyglad. Do tego doszedl zmieniony Chek-Control i elektroniczne sterowanie ogrzewania i w 635 CSi jako techniczna ciekawostka komputer pokladowy i ABS. Komputer pokladowy i ABS w 628 CSi byly dostepne tylko za doplata. Skorzana tapicerka wedruje na liste dodatkow we wszystkich modelach, bez doplaty mozna tylko wybierac miedzy normalnymi a sportowymi fotelami.
Od grudnia 1983 r. zostaja zmienione uchwyty dyferencjalu, przez co zmieniona zostaje konstrukcja karoseri.

Od stycznia 1984 roku stoi w salonach M635 CSi. Do tego modelu nie mozna zamowic, niveauregulirung, automatycznej skrzyni biegow, haka i na poczatku tempomatu, ale seryjnie byl wyposazony w dyferencjal blokujacy (sperra) i opony 220 TRX. Jako pierwsza 6-tka posiada seryjnie dwa lusterka boczne, ktore sa lakierowane w kolorze samochodu.

We wrzesniu 1984 628 CSi zostaje wyposazony w ABS seryjnie. W tym samym czasie zostaje zmodernizowany Cockpit, na czarnym tle swieca sie lampki kontrolne. Na Check-Control pojawia sie napic „check” zamiast pomaranczowego trojkata i komputer pokladowy zostaje zmieniony na nowy, ktory ma mniej funkcji ale przez to jest bardziej czytelny.

Od pierwszego kwartalu 1985 mozna zamowic 635 CSi z katalizatorem, ktory przez zmniejszona kompresje posiada tylko 184 PS. Motor spala litr bezyny wiecej niz 635 CSi bez katalizatora, ale mozna tankowac normalna bezyne (91 ROZ). 635 CSi z katalizatorem nie bylo dostepne ze sportowa skrzynia biegow, a w pierwszym roku takze z elektroniczno-hydraulicznym automatikiem.
We wrzesniu zostaje zamontowany podwojny tylni spoiler ktorego srodek lakierowany jest w kolorze samochodu.
6-tke z katalizatorem, mozna zamawiac z EH-automatikiem.
W lecie 1986 roku, zostaja wprowadzone ostatnie zmiany w tym modelu, lakiery metaliczne sa seryjnie stosowane i na zyczenie mozna zamowic druga klimatyzacje do tylu.

Prawie polowa zakupionych 6-tek troche ponad 41.000 to wlasnie auta tego modelu. Oczywiscie rdza jest problemem nr jeden tak jak we wczesniejszych modelach, ale przez zastosowanie srodkow antykorozyjnych, zostaje prawie wyeliminowane korodowanie podlogi i wewnetrznych nadkoli. Jezeli ma miejsce taki przypadek, winy trzeba szukac w zlych reperacjach blacharskich. Ale i w tych modelach trzeba szukac miejsc korozyjnych tak jak w poprzednikach na kancie przednich blotnikow, tylnich nadkolach zewnetrznych i przy rancie dachu elektrycznego. Bardzo dobrze za to trzymaja sie progi, ktore w produkcji moczone sa w gruncie antykorozyjnym, niestety wlasciwosci traci sie przez stosowanie podnosnika ktory przez najmniejsza deformacje niszczy ta powloke.

6CSi /1 jest jednym z najbardziej poszukiwanych modeli, ktory jeszcze nie jest oldi ale za pare lat moze nim byc, przy czym jest to w pelni funkcjonujace auto do uzytku codziennego z wygladem.

Wersja czwarta – 6 CS/2

W 1987 roku 6-tka przechodzi nowy Facelift i nowa nazwe 6 CS/2, potocznie nazywana US-wersja albo Plastikbomber – plastikowy bombowiec. Od teraz model ten jest identyczny na calym swiecie i posiada zmieniony tylni zderzak lakierowany w kolorze samochodu, nowe DE reflektory, ale najwieksza zmiane mozna znalezdz pod maska silnika. Model 628 zostaje wycofany z produkcji a 635 CSi moze sie pochwalic nowym DME III generacji, ktory jest juz montowany od roku w E 32.
Dzieki coraz lepszemu dopracowywaniu silnika zostaje podniesiona jego moc, przy czym zuzycie paliwa zostaje na tym samym poziomie. 635 CSi bez katalizatora - 220 PS i moment obrotowy 315 Nm. 635 CSi z katalizatorem posiada 211 PS i 305 Nm.
Pod koniec 1988 roku mozna bylo zamowic jako ekstra Servotronik i sterowanie amortyzatorow (Dämpfer-Control).
W tym modelu skonczyla sie walka z korozja blotnikow ktore sa cynkowane, ale ze rdza idzie od dolu do gory, to w tych modelach jest na porzadku dziennym ze z wierzchu wygladaja bardzo dobrze a pod spodem sa dziury ktorych nikt nie zauwazyl. Ale i tak 6-tki od 1987 roku dzieki fabrycznej konserwacji sa dzisiaj najlepiej utrzymanymi modelami.

Samochodow tego modelu wyprodukowano 8600, w tym tylko 1425 sztuk na rynek europejski. Poza granicami europejskimi byl to top-model, ale w Europie a szczegolnie w Niemczech nie przyjal sie prawie wcale i w obecnej chwili jest tak samo trudno dostepny jak modele pierwszej wersji. Modele pierwszej wersji sa poszukiwane przez kolekcjonerow, nastepne wersje przez milosnikow, „Plastikowy bombowiec” czeka jeszcze na swojego konesera w Europie, bo tylko w USA ma swoich fanow i jak narazie nie widac szansy na poprawe.

cdn…

mam nadzieje ze serwer wytrzyma hihi bo najwazniejsza czesc jeszcze nie napisana :smiling_imp:

dawaj dawaj :smiling_imp:

a ja piszę o E9 aktualnie i będzie tego dużo,mam nadzieję że też się znajdzie dla mnie troszku miejsca co bym mógł upust swoim zboczeniom dać…i dokładnjie ta sama historia z karmannem nieszczesnym i iloscią wyprodukowanych sztuk…

Ja więcej niż chętnie poczytam o E9 :grinning: Nie wiem jak inni.

Co do historii Jule o E24 to co prawda nie znam się na języku wroga wystarczająco dobrze ale w zależności od “podobieństwa” nie wiem czy nie trzeba jakiejś zgody od autora głównego tekstu Claasi`s BMW 635 Seiten Kaufberatung2 .. Wtedy moglibyśmy spokojnie publikować ten artykuł :slightly_smiling_face:

Pozdrawiam
radosc

ja myśle że za dużo przejmujecie się włąśnie pierdołami typu zgoda autora artykułu, którego Jule wcale nie zerżnęła na żywca , tylko jest to bardzo wolne tłumaczenie, i wszyscy mędrkują a , mało kto coś robi.Nic do ciebie radość :slightly_smiling_face: ja ogólnie o ogóle forumowiczów.pozdrawiam.idę spać.

radosc nie trzeba :wink: bo chlopaczek z claasi.de tez nie jest autorem tego tekstu. Tekst ten jest zaciagniety i przez Niego wolno przerobiony z archiwalnych wydan ogolnie dostepnego magazynu Edition-Weiss-Blau. Wszystkie wolne przerobki i wolne tlumaczenia ogolnie dostepnych medialnych informacji nie podlegaja prawu autorskiemu, na zasadzie “rozglosnia Reutera podala…” czy w " artykule Time Selekt mozna przeczytac…" I to wlasnie jest moj przerobiony artykul z tego wlasnie magazynu.
Mozesz zobaczyc na czwartej stronie w tym linku ktory podales ze jest opracowanie wykonane przez Holger Lübben i tego opracowania nie mozna przetlumaczyc nie pytajac sie o zgode autora. Nie mozna przetlumaczyc kropka w kropke, ale moze posluzyc to do przygotowania swojego opracowania. Nie ma zastrzezenia ze tego nie mozna robic, a wrecz przeciwnie…pod kazda strona jest zaznaczone ze mozna sobie te artykuly downladen czyli sa ogolnie dopuszczone do kopiowania.

Czyli perfekt :slightly_smiling_face: Ja już mam zboczenie za czasów kiedy miałem agencję reklamową i każdy każdego za wszystko by chętnie po sądach ciągał :grinning: Może ja przygotuje fotki do tego opracowania?

Pozdrawiam
radosc

Odpowiedz od Karmanna a w załączniku zdjęcia z produkcji E24 z ich fabryki :grinning: Jak będę miał chwile to pomniejsze i może byśmy to gdzieś na stronkę wsadzili.

Co do ilości aut:

9800 E24 zostało całkowicie zmontowanych w fabryce Karmanna w Rheine.

Karman dostarczył 76.514 karoserii E24.

Mam kontakt będę molestował :smiling_imp:

Pozdrawiam
radosc

czyli dane zgadzaja sie z tym co bylo w EWB napisane. Foty byly by super, zastanawiam sie jak sobie z fotami poradzimy… najlepiej by bylo zeby to byly nasze foty, bo nie trzeba nikogo o zgode prosic :smiling_imp:
Tylko czy my mamy wszystkie wersje i caly wachlarz modeli ? :wink: :laughing:

u mnie narazie powolutku, mam taki za… w pracy ze przychodze wypluta tak ze mi sie myslec nawet nie chce :face_with_rolling_eyes: :wink:

Mam zbiór fotek z aukcji ale nie dojdę kiedy które i co… A jak to może wyglądać jeśli chodzi o prawa autorskie takich “publikowanych” fotek to nie wiem. Poniższe fotki dostałem z archiwum Karmanna.

Piękny karmann E24:
http://gotivo.com/karmann/e24.jpg

W fabryce:
http://gotivo.com/karmann/fabryka1.jpg

Malowanie:
http://gotivo.com/karmann/fabryka2.jpg

Serduszko:
http://gotivo.com/karmann/fabryka3.jpg

Test szczelności:
http://gotivo.com/karmann/fabryka4.jpg

Nie jeden dałby dziś sporo za takiego zaginionego tira z żelaztwem :grinning:
http://gotivo.com/karmann/transport.jpg

Pozdrawiam
radosc

miodzio

Na tym zdjeciu z testu szczelnosci :wink: jest 6-tka w takim kolorze jaki mi sie najbardziej podoba… mucha nie siada, to jest chyba kastanienrot metalick :sunglasses: :laughing: