Remont i optymalzacja silnika M30

Bo tym miejscu to chyba sa numerki losowe i tyle…

Po nieskonczenie dlugim okresie poszukiwan udalo mi sie kupic walek **272 stopnie **:smiley: Paczuszka juz ponoc w drodze. Cena 100 EUR + 7 EUR wysylka - sporo zwazywszy , ze walki 264 stopniowe chodza w Polsce w niektorych kregach po 50 - 100zl ale cena jest adekwatna do podazy na rynku a walki te wystawione na ebay od 1 EUR osiagaja niezadko ponad 200 EUR na koniec aukcji i zadarza sie to jak na razie srednio 2 razy do roku, ze w ogole ktos oferuje taki walek.

Gosc ma jeszcze drugi taki walek i caly silnik 3,0 CS na czesci wiec jak by ktos cos potrzebowal to moge dac kontakt lub pomoc cos kupic.

Jak tylko przyjedzie wysle fotki.

Walek byl brakujacym ogniwem wiec w najblizszy weekend zapewne zloze glowice i moge powoli brac sie za skladanie tego bajzlu do kupy :grinning:

Miłosz, a sprawdzałeś ile kosztuje nowy wałek :question:

Nowy walek 272 stopnie kosztuje u W&N 249 EUR.

Osobiscie nie znalazlem nigdzie lespzej oferty. Nowego Schricka mozna wychaczyc za niecale 400 EUR jak sie dobrze promocji poszuka. W BMW balem sie zapytac :laughing:

A moj dzis wlasnie przyszedl, jest faktycznie w bardzo dobrym stanie, ma rozniacy sie jedna cyferka numer ten ktory powtarzal sie do tej pory na wszystkich walkach ten sam, widac, ze ma inne czcionki niz te nowsze walki, nie ma watpliwosci , ze jest starszy…

…ale miejac w reku tylko ten jeden walek nie widze w wygladzie krzywek absolutnie zadnej roznicy, mam nadzieje, ze to tylko zludzenie optyczne i gosc mnie nie zrobil w balona, dopiero po zlocie w Czechach bede mial mozliwosc porownania go na zywo z walkami 264 stopniowymi. Roznica nie jest duza, ale czytalem opinie, ze miejac w reku dwa walki nawet dla zupelnego laika zauwazalna jest roznica jesli dobrze sie przygladnie.

to trzymam kciuki żeby nie było lipy - lepiej sprawdź wcześniej bo póxniej nawet rękojmi nie ma :face_with_rolling_eyes:
Pytałem o wałek bo rozebraniu wiem, że mój w M102 jest do zmiany - nie podejrzwam, żeby się różnił mocno od M30 dlatego orientacja mi się przyda :sunglasses:
Dziś odbieram głowicę, prosiłem żeby nie składali to będzie można ocenić :wink:

Jesli w Turbo jest normalny 264 stopniowy walek to na rynku uzywek w idealnym stanie nie brakuje i ceny tez nie zbyt wygorowane.

Ale nie znam sie na tym silniku, Adam do raportu!!

w starej głowicy 2.8, którą kupiłem razem z siedzeniami z alpiny nr wałka to: 1255930 (lub 38) niezbyt czytelna ta ostatnia cyfra :face_with_rolling_eyes: i wydaję mi się, że krzywki są bliżej siebie…

:laughing: :laughing: :laughing:
Z tego co wiem, to w 3.5T jest zwykły 264 stopniowy wałek..

w BMW kosztuje jedyne 1850,- :grin:
chyba czas na wykopaliska lub tani chiński zamiennik :laughing:

ale to początek, wiecie, że zawór kosztuje ponad 4 stówy :question: :question: :question:

Odnalazlem osobe ktora zekomo posiada dokladne opisy wszystkich seryjnych walkow w silnikach M30.

Rozroznilnosc jest ponoc jak chodzi o walek 272 stopniowy bardzo prosta. Tylko on ma nabita duza cyfre 3, walki 264 stopniowe maja najczesciej 1 lub 2. Gosc mowi, ze daje glowe za ta informacje, potwierdzaja to papiery oraz jak mowi kilkaset zozebranych na czesci rekinow. Facio handluje czesciami do BMW generalnie.

Wiadomosc jest o tyle dobra, ze mam w takim ukladzie w Garage 2 takie walki, musze teraz ocenic ktory lepszy i wziac sie w koncu do dalszego skladania motoru :grin:

A masz może suwmiarkę elektroniczną albo jakąś dokładną? Fajnie by było zweryfikować i pomierzyć te wałki. Może w tej firmie co blok i głowice robiłeś ci pomierzą. Byłoby o niebo łatwiej rozpoznać co się ma :slightly_smiling_face:

gdzie tego szukać, mam cztery wałki, każdy ma inny numer, a tylko jeden za ostatnią krzywkę ma wybitą dużą cyfrę 4 :??: , to jest to miejsce :face_with_rolling_eyes: wałek jest w najnowszym silniku, który posiadam 02/82

  1. Silniki 3,5 nie mialy w ogole walkow 272
  2. 272 stopnie nie istnieja tez w ogole w wydaniu do motronika (mowie o orginale nie o Schrickach, Dbilasach itp…)

Podsumowujac walki 272 stopnie sa zawsze do L-Jetronika lub gaznika, zawsze maja cyferke 3, montowane byly w silnikach 2,8 3,0 3,2 do okolo polowy roku 1978.

Silnik 3,5 Kat - 185 koni ma walek 260 stopni.

Pozatym wszystkie inne silniki M30 maja walki 264 stopniowe.

dobrze, ale mam też silnik 2,8 z '78 :grin: , nie odpowiedziałeś na pytanie: gdzie mam szukać tej cyfry :face_with_rolling_eyes: , a i masz może numer tego wałka :question:

Jest wczesniej w tym temacie na zdjeciach porownanie dwoch walkow. Jeden ma “2” drugi “3” , popatrz to bedziesz wiedzial ktore to miejsce. Sam numer 6 lub 7 cyfrowy nie mowi niczego o stopniowosci walka, jednak koncowke XXXXXX.1 maja praktycznie tylko walki mlodszych rocznikow czyli 272 stopnie sa jakby wykluczone. Jesli nie ma tego .1 to walek zapewne jest z interesujacego nas okresu, ale zawsze moze byc od silnika 2,5 lub 3,5 czyli 264 stopnie. Nie mam pewnosci czy zmiana na .1 odpowiada dokladnie momentowi zmiany walkow.

to właśnie na tym wałku z “4” mam to XXXXXX.1, a wszystkie pozostałe wałki nie mają tam nic nabite - chociaż może na tym z mojego silnika jest minimalny zarys “1” :roll:, nie mają także dodatkowego oznaczenia .1 w numerze…

OKi, wszystko cacy, ale temat zamachu zaczelićcie trochę z dupy strony. Zamzch, szczeg tak duży jak w m30 po stoczeniu trzeba wywyażyć dynamicznie z wałem, a najlepiej jeszcze ze sprzęgłem…
Pozdro

…i kołami pasowymi :grin: Przeczytaj forum za nim zaczniesz z dupnej strony :bulb: Bez urazy :sunglasses:

Ps: wypadałoby się przedstawić, hm :question:

Z racji, ze udalo mi sie kupic fabrycznie nowy nigdy nie jezdzony blok silnika M30B28 dalsza czesc projektu bedzie bazowac na swierzym zakupie.

W zwiazku z powyzszym opisywany w tym temacie kompletny zlozony blok jest do sprzedania. Jesli komus nie chce drazyc sie calego tematu to przypomne w skrucie.

  • Blok jest wyczyszczony
  • Polakierowany
  • Zabielony o 0,1mm
  • Przechonowany (idealny wymiar cylindrow, brak jakiegokolwiek progu
  • Wal napedowy w idealnym stanie, spolerowany
  • Wszystkie panewki korbowodowe oraz glowne nowe
  • Wszystkie pierscienie tlokowe nowe
  • Nowy lancuch rozrzadu
  • Nowe prowadnice
  • Nowe Simmeringi
  • Nowy filtr oleju…

Caly dol, zlozony z miska olejowa, pompa wodna BEZ GLOWICY. Zalozyc kompletna glowice i jest “nowy” silnik.

Cena to 2000zl, przy odbiorze osobistym do lekkiej negocjacji.

jesteś prawie tak zmienny jak moja wizja opakowania do silnika :laughing:

O ile renowacje silnika M21 udalo mi sie doprowadzic do konca o tyle remont mojego M30 bedzie mial bardzo banalne zakonczenie. Najpierw dlugo remontowany blok zostal zastapiony fabrycznie nowym, a teraz z calkowitego braku czasu cala szucha wraz z silnikiem w 100 kawalkach wyladowala w pewnym bardzo znanym warsztacie w Koszalinie, za jakis czas odbieram gotowe, dalszej relacji zdjeciowej nie bedzie, szucha za to byc moze juz nie dlugo znow na drodze… :sunglasses: